Układanie parkietu
Partnerzy

Układanie parkietu – porady

Parkiet to popularny wybór podłogi, który można ułożyć samodzielnie. Poniższy artykuł będzie się skupiał na tym, jak ułożyć parkiet we własnym domu. Poradnik ten obejmuje takie tematy, jak: dobór materiałów, przygotowanie podłoża i sam proces układania. Chociaż najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie tej pracy profesjonalistom, takim jak pracownicy firmy Vip Parkiet.

Wybierz materiały

Do układania parkietu potrzebujesz specjalnego rodzaju drewna – pamiętaj o tym, aby kupić deski parkietowe lub panel parkietowy. Jest to gatunek drewna charakteryzujący się dużą twardością i gęstością – idealne cechy, które sprawiają, że jest ono idealne do układania.

Upewnij się, że kupujesz materiały wysokiej jakości – ta inwestycja ma służyć tobie przez wiele lat. Kupując tanie deski parkietowe możesz napotkać problemy z ich trwałością i estetyką.

Wybierz narzędzia

Potrzebne ci będą: młotek, piła, linijka, ołówek, kawałek drewna (na przykład kawałek sklejki), metr krawiecki lub taśma miarowa.

Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne narzędzia przed rozpoczęciem pracy.

Odkurz i oczyść podłogę

Odkurz całą powierzchnię, a następnie umyj ją środkiem do czyszczenia podłóg. Upewnij się, że podłoga jest sucha, zanim rozpoczniesz układanie parkietu.

Rozpakowuj deski parkietowe

Rozpakowuj deski parkietowe i układaj je według wybranego wzoru. Jeśli chcesz ułożyć parkiet w kształcie kwadratu lub prostokąta, możesz po prostu układać deski równolegle do siebie.

Wykonaj rowki na brzegach pomieszczenia

Jeśli chcesz mieć piękny, precyzyjny wygląd, musisz wykonać rowki na brzegach pomieszczenia. Aby to zrobić, użyj piły do paneli lub dłuta i delikatnie wciągnij się w ściany. Następnie układaj deski parkietowe równolegle do siebie, a następnie przykręć je do ścian.

Na koniec

Zabezpiecz swój parkiet, przykrywając go lakierem lub olejem. Upewnij się, że każda deska jest pokryta cienkim słojem i pozwól im całkowicie wyschnąć przed użytkowaniem.