Wędkarstwo

Nowy gatunek łowiecki

Wędkarstwo kojarzone jest z latem albo wiosną; z czasem gdy jest po prostu ciepło. Przecież jak to łowić ryby w zimie? Otóż jest taka opcja nawet w Polsce! Mimo tego, że warstwa lodu nie za często jest wystarczająco gruba, aby móc bezpiecznie na niej łowić.

Nawet słaba zima daje okazję, aby zapaleni wędkarze mogli kontynuować swoje hobby. Jednak co taką porą łowić? Jak wynika z ostatnich doniesień, rybą tą jest pstrąg potokowy. Należy jednak odpowiednio się do tego przygotować, aby nie napotkać większych trudności.

Przygotowanie do łowienia pstrąga 

Łowienie pstrągów owiane zostało złą sławą, jednak nie jest to takie trudne, jak to malują. Wystarczy dobre przygotowanie. Zacząć należy od wyboru odpowiedniego łowiska — ciężko złowić coś, czego w danym środowisku nie ma. Pierwszą opcją jest zapytanie innych wędkarzy, gdzie można znaleźć pstrągi. Ci jednak niechętnie dzielą się swoimi terenami łowieckimi. Jeśli jednak trafi się dobry kolega, który wskaże takie miejsce — to już połowa sukcesu. Jeśli jednak nikt nie odkryje kart, wtedy należy udać się do renomowanych łowisk. Istnieją rzeki, w których pstrągi pływają od wielu lat i są to pewne miejsca. Nie należy się jednak nastawiać na duże ich ilości. 

Po wyborze odpowiedniego miejsca trzeba skupić się nad ubiorem. O ile o dobrym sprzęcie myśli każdy, tak o odpowiednim stroju już niekoniecznie. Jest on jednak kluczowy, bo bez niego łowienie ryb jest czasem niemożliwe. Dobrą opcją jest zaopatrzenie się w tak zwane spodniobuty, które umożliwią swobodne wchodzenie do wody. Jednak to nie wszystko — pogoda nad rzekami potrafi być bardzo zmienna, więc ubiór na „cebulkę” będzie najbardziej odpowiedni. Dzięki niemu uniknie się niemiłych niespodzianek i skupi się tylko i wyłącznie na łowieniu.

Co jednak dać na zanętę? Ilu wędkarzy tyle opinii. Na początek poleca się jednak klasyki, którymi są woblerki .

Czy pstrąg jest dobry dla początkujących? 

Jeśli nie strasznie jest chłód i wędrówki wzdłuż rzeki, oraz długie godziny wyczekiwań — to oczywiście, początkujący wędkarze również mogą wybrać się na polowanie pstrągów potokowych. Po odpowiednim przygotowaniu i przy odrobinie cierpliwości i szczęścia można trafić się okazała sztuka, którą każdy chciałby złowić. 

Dobrym pomysłem będzie również poproszenie o pomoc doświadczonego wędkarza. Każdy kiedyś zaczynał, a wiedza starych wyjadaczy w danym temacie na pewno nie zaszkodzi, a może wiele ułatwić. 

Czas niemroźnej zimy nie musi być czasem odepchnięcia hobby na drugi plan. Wędkarstwo może stać się całoroczną pasją.