Wędkarstwo

Nowoczesne wędkarstwo, a zanęta

Każdy wędkarz, nawet ten początkujący, wie, że zanęta jest bardzo ważnym elementem wędkowania. Jej zadanie w gruncie rzeczy jest bardzo proste, a jest nim zwabienie ryb i utrzymanie ich w łowisku — tyle i aż tyle. Niestety nie jest to takie łatwe, jakby mogło się wydawać.

Tworząc zanętę, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Należy uwzględnić zachowanie ryb, jak i warunku na łowisku. Na początku może sprawiać to nie mały problem, szczególnie dla nowych wędkarzy. Tutaj znajduje się kilka wskazówek dotyczących zanęt w świetle nowoczesnego wędkarstwa. 

Dobra zanęta to podstawa 

Zanęty mogą być bardzo proste. Przykładowymi są ziemniaki, parzone ziarna czy całe lub siekane robaki, które wrzuca się luzem w łowisko. Jednak wędkarze bardzo często przygotowują również bardziej skomplikowane mieszanki, w których skład może wchodzić nawet do kilkunastu składników. Bazę zanęty stanowi tak zwana „spożywka”, ale nie tylko. Musi w niej znaleźć się również przynęta zanętowa, kleje, atraktory oraz wiele innych składników. 

W nowoczesnej zanęcie szczególną rolę grają tak zwane składniki obojętne. Składniki te nie zostają zjedzone przez ryby ani nie wabią ich bezpośrednio. Mają jednak wpływ na inne, ważne aspekty. Często w decydujący sposób zmieniają one właściwości zanęty. Tymi obojętnymi składnikami są gliny różnego rodzaju, żwir, a także ziemie. Trudno bez nich wyobrazić sobie współczesne wędkarstwo spławikowe. 

Zastosowanie składników obojętnych w zanęcie wędkarskiej 

Składniki obojętne mają wile zastosowań. Jednym z głównych powodów jest na przykład obciążenie zanęty. Może okazać się, że w wielu typach łowisk, zwłaszcza głębokich rzekach, zanęta spożywcza jest za lekka, aby trzymać się na dnie. Ponadto prąd wody taką zanętę szybko wymyje, a tego żaden wędkach by nie chciał. Dodanie gliny, którą trzeba odpowiednio dobrać, a także żwiru, obciąży ją, co spowoduje jej szybkie pójście na dno i utrzymanie jej tam przed długi czas. 

Trzeba również zwrócić uwagę, że składniki te wpływają na zwiększenie lub zmniejszenie spoistości zanęty. Dzieje się to poprzez odpowiednie dobranie gliny lub ziemi. Dzięki temu zabiegowi wędkarz może kontrolować czas rozpadu (rozmywania się) zanęty. 

Łącząc składniki obojętne ze spożywką, otrzyma się idealną zanętę. 

Nowoczesne wędkarstwo 

Wędkarstwo tak jak większość dziedzin, rozwija się bardzo szybko. Nowoczesne wędkarstwo wprowadza mnóstwo ułatwień, które poprawiają i ułatwiają pasjonatom zajęcie. Dlatego, aby być na bieżąco, trzeba śledzić aktualności wędkarskie.